Keyifli bir tatil ve eğlence için kapılarınızı açmaya hazır mısınız?

Keyifli bir tatil ve eğlence için kapılarınızı açmaya hazır mısınız?
Alanya'nın güzelliği onu turistler için bir cazibe haline getiriyor ve tatildeyken hayal edebileceğiniz her şeyi sunuyor. Şehir eşsiz coğrafi ve kültürel yapısı, turkuaz mavisi Akdeniz kıyısındaki çekici ve konforlu oteller ve dünyaca ünlü Türk mutfağının zengin tadı onu ideal bir yer haline getirmektedir. Olanaklar sınırsız; Kleopatra'nın bir zamanlar yıkandığı koyda yüzmek, uzanmak ve güneşlenmek, mavi bir yolculukta gizemli deniz mağaralarını keşfetmek ya da Akdeniz medeniyetlerinin zengin mirasının tadını çıkarmak, binlerce yıl birikimi sadece birkaçıdır.


Türkiye'nin Akdeniz kıyısında bulunan Alanya'nın ilk ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak merkezden 12 kilometre uzaklıktaki Kadıini Mağarası'ndaki keşif, bölgenin insanlık tarihinin Paleolitik döneme kadar uzandığını gösteriyor. Yerleşimin bilinen en eski adı Coracesium'dur. M.Ö. 4. yüzyılın başlarında Alanya, İran kontrolü altında Mısır'a bal ve şarap ihraç etti. MÖ 197'de şehir, güçlü savunma duvarları sayesinde Kral III. Antiochus'un saldırısına başarılı bir şekilde direndi. Korsan Diodotus Tryphon, MÖ 137'de Alanya'yı güvenli bir sığınak olarak kullanmaya başladı ve şehir hızla Kilikya deniz haydutları için bir merkez haline geldi. Roma komutanı Pompey muzaffer deniz savaşını MÖ 67'de yaptı. Bölgedeki korsan faaliyetlerine son. Bu savaştan sonra bölge Roma İmparatorluğu'na ilhak edildi ve daha sonra Roma General Mark Antony, Mısır kraliçesi Kleopatra'ya hediye vermiştir.


Antik çağlarda, şehir komşu Kilikya ve Pamphylia'nın kontrolü arasında geçti ve MS 7. ve 8. yüzyıllarda ardışık savaşlar ve şehir de ekonomik durgunluk sebeb olmuştur.


Selçuklu dönemi Alanya tarihini en üst noktasına taşıdı. 1221'de Alanya'nın Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat kışlık konutunu yaptı ve şehri yeniden inşa ederek Alanya'yı Selçuklu donanmasının ana üssü haline getirmiştir. Bu dönemde savunma duvarları da yenilenmiş, Kızılkule (Kızıl Kule) ve Tersane (Yard) inşa edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde 1471 yılında Alanya, Osmanlı İmparatorluğu'na dahil edilmiş ve 13. ve 18. yüzyıllar arasında Mısır, Suriye ve Kıbrıs ile deniz ticareti için önemli bir liman olarak gelişmiştir. 1935 yılında Atatürk kenti ziyaret ederek "Alanya" olarak adlandırdı. Günümüzde Alanya, zengin bir tarihi ve kültürel mirasa ve modern olanaklara sahip Akdeniz'in en önemli turistik yerlerinden biridir ve güneşin, kumun ve denizin tadını çıkarmayı kolaylaştırır.
Sizde Akdeniz tatili için bir plan yapıyorsanız, Alanya çok doğru bir seçim olacaktır. Filomuzda bulunan bakımlı araçlarımız ile Alanya'nın mavi ile yeşilin birleştiği sahillerini ziyaret etmek için en uygun arabayı kiralayabilirsiz. Alanya seyahatinizdeki araç kiralama ihtiyacınıda bizden fiyat almadan araç kiralamayın.
Whatsapp Telefon