Türkiye'deki Önemli Yaylalar

Türkiye'deki Önemli Yaylalar
Türkiye'deki Yayla kültürü "Yaylaları", dünyanın dört bir yanından gelen turistleri büyüleyen dünyanın en güzel dağ meraları ile bir tür.

Ayder Yaylası:
Ayder Yaylası belki de tüm Türkiye'de en iyi bilinen yayladır. Yoğun ormanlara sahiptir ve şelaleler ile çevrilidir ve 1.350 metre yüksekliktedir.
Yüzyıllar boyunca yayla, genellikle aşağıdaki köylerden gelen güzel ladin, çam ve kayın ağacı ormanlarının ortasında dinlenmek için kullanılmıştır. Yaylada yerli halk tarafından sağlıklı olmasına inanılmasınandan dolayı binlerce yıldır kullanılmakta olan kaplıcalar bulunmaktadır.

Ayder Yayla'nın çevresinde, çiçeklerle dolu sayısız ovadan ve sadece yerli halk tarafından bilinen tıbbi özelliklere sahip bitkilerle dolu yerel meralardan geçerken Kaçkar Dağları'nın güzelliğine uzanan yollar vardır.

Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, yerel belediyeler tarafından ülkenin dört bir yanından ve ötesinden insanları çekmek için düzenlenen işaret ve etkinliklerle bir turizm merkezi olmuştur. Otel ve spa tesisleri vardır ve su yaz aylarında 55 dereceye ulaşabilir. Ayrıca dünyanın en iyi ballarından bazıları Ayder'den geldiği bilinir.

Sakarya Karagöl Yaylası:
Sakarya'nın Taraklı ilçesinde bulunan Karagöl Gölü, deniz seviyesinden 1.150 metre yükseklikte duran bir göl ile çarpıcı bir platoyu temsil ediyor. Tüm yollar boyunca yürüyüş ve manzaralar muhteşem ve iyi gelişmiş, ama yine de turist sürüleri tarafından çok fazla keşfedilmedi çünkü tamamen doğal hissediyor.

Ancak İstanbul'un sadece birkaç saati dışında ve dünyanın herhangi bir yerinde bulabileceğiniz en güzel yürüyüşlerden biri olduğu için bu günlerden biri olacak. Sonbaharda yürüyüş yapın, hala yeterince sıcak veya kamp yapın (resmi bir kamp alanı olmasa da, henüz çadır kurmanızı ve doğanın tadını çıkarmanızı önleyen hiçbir düzenleme yoktur) ve temiz havayı soluyun. Yaz ve ilkbaharda, bu yerin güzelliğine bilen yerli halk olarak festivaller düzenlenmektedir. Yerel kaynak suyu en yüksek içme kalitesine sahip olduğundan, içmek için boş bir su şişesinden daha fazlasını getirmeniz gerekmez. Yayla'nın kendisi son derece uzun değildir ve bir taraftan diğerine yürümek yaklaşık bir saat sürer. Yürürken, Roma yerleşimi olduğu zamandan kalma birkaç kalıntı göreceksiniz.

Cuma günleri, çevredeki şimşir ve kayın ağaçlarının yanı sıra yerel ürünlerden geleneksel el sanatları satan yerel bir pazar var. Bu yayla, İstanbul dışında bulabileceğiniz en iyi 1-2 günlük gezilerden biridir.

Gito Yaylası:
Gito, Rize Çamlıhemşin'de bir başka harika yayla, muhteşem Fırtına Nehri vadisine bakan muhteşem manzaraya sahip. Bu, aşağıdan aşağıya bakabileceğiniz ve önünüzde dans ettikleri bulutlar da dahil olmak üzere tüm dünyaya neyin benzediğini görebileceğiniz bir noktadır.

Dış ziyaretçiler için nispeten yakın zamanda geliştirilmiştir ve yürüyüş ve piknik için tabelalarla temizdir. Bulutlar ve sis, ağaçlar ve nehrin beklenmedik anlarda göz gezdirmesiyle atmosfer biraz gizemlidir.

Pürenli Yaylası:
Düzce ilinin Gölyaka sınırında yer alan Pürenli Yayla, yeşil otlakları ve rengârenk çiçekleri ile muhteşem güzellikte bir platodur. Her yıl çiçeklerin tam çiçek açtığı zaman için kasıtlı olarak ayarlanan yayla boyunca geleneksel festivaller düzenleniyor. Kamping burada yaygındır ve çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Kümbet Yaylası:
Kümbet Yayla, Doğu Karadeniz Bölgesi' nde özellikle yayla ve yayla kültürüyle ünlü olan belki de en ünlü yayla. Giresun ilinin 52 km güneyinde 1.640 metre yükseklikte bulunmaktadır. Şöhreti, bu listedeki diğer yaylaların ıssız güzelliği değil, bunun yerine insanlar ve festivaller ve hayatla dolu gelişen bir nokta olduğu anlamına geliyor. Kümbet Festivali her yıl Temmuz ayının ikinci Pazar günü yayla'nın hemen üzerindeki küçük bir tepede düzenlenir ve tüm tepelere bakan manzaralar sunar. Dağlar ladin ağaçlarının muhteşem ormanları ile kaplıdır ve hatta yaylaya kadar olan yol bile, yollarına sarılırken tüm Türkiye'deki daha muhteşem yollardan bazılarına sahiptir.

Türkiye'deki mükemmel havasına sahip yaylalara ziyaret etmek için günlük veya haftalık araç kiralama ihtiyacınız var. Antalya, Kayseri, Kemer, Bodrum, Dalaman, Fethiye, Alanya'da uygun fiyatlarla ve Türkiye'de yeni model arabalarımızla kaliteli araba kiralama hizmeti sunuyoruz.
Whatsapp Telefon