Türkiye'nin En Etkileyici Tarihi Yerleri-2

Türkiye'nin En Etkileyici Tarihi Yerleri-2
Nemrut:
Nemrud olarak da bilinen Nemrut, geniş bir alana sahip ve M.Ö. 1. yüzyılda, Kral Antiochus I Epifanes'in dağ tepesinde yer almaktadır. Başları vücutlarından devrildiğini gören çeşitli mitolojik figürleri tasvir eden 10m yüksekliğindeki heykelleri ile ünlüdür. UNESCO listesindeki bu site en iyi gün doğumu veya gün batımında ziyaret edilmelidir.

Bodrum Kalesi:
Bodrum Kalesi, yani St.Peter Kalesi, 1402 yılında, işgalci Selçuklulardan güvenlik arayan Saint John Şövalyeleri Düzeni tarafından inşa edilmiştir. İşin aciliyeti, kalenin duvarlarının Halikarnas'taki Türbeden çalınan malzemelerle güçlendirilmesiyle kanıtlanmıştır. Kale halka açıktır ve kaçırılmaması gereken Sualtı Arkeoloji Müzesini içerir.

Göreme Açık Hava Müzesi:
Kapadokya'nın Göreme Açık Hava Müzesi'nin yaklaşık 30 antik kilisesi var ve geleneksel müzelerden mümkün olduğunca uzakta. Taş sütunların akıl almaz manzarasında, kabaca kesilmiş kaya kiliseleri - özellikle Karanlık Kilise ve Toka Kilisesi - Kapadokya'daki en iyi korunmuş fresklerden bazılarını içerir. MS 2. yüzyılın sonunda Göreme Vadisi, yer altındaki tüm yerleşimler de dahil olmak üzere, bölgedeki doğal savunmaya kaçan zulmü dönüştüren bir Hıristiyan faaliyet merkezine dönüşmüştü. Kapadokya'da son zamanlarda başka bir yeraltı şehri keşfedildi ve arkeologlar şimdiye kadar bilinen en büyük yeraltı şehri olabileceğine inanıyorlar.

Myra:
Yunan coğrafyacı Strabo'ya göre, M.Ö. 1. ve 2. yüzyıllarda Myra Likya Ligi'nin en önemli şehirlerinden biriydi. Bugün Myra'da akropolis, amfitiyatro ve Roma hamamları da dahil olmak üzere çoğunlukla Roma kalıntılarının bir koleksiyonu bulunmaktadır. Daha dikkat çekici yapılar arasında uçurum yüzeylerine oyulmuş iki mezar vardır (en iyi bilineni, duvarda kabartmalı 11 gerçek boyutlu figürün bulunduğu Aslan Mezarıdır).

Aspendos:
Aspendos Roma Tiyatrosu ilk olarak Hititler tarafından MÖ 800 yıllarında yazılmıştır. 15.000 kişiye kadar oturabilen amfitiyatro, bir zamanlar Argos'tan Eski Yunanlılar tarafından kurulan Aspendos şehrinin bir parçasıydı. Modern zamanlarda, yıllık Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali'ne ev sahipliği yapmaktadır.

Aya Sofya:
Dünyaca ünlü Ayasofya, İstanbul'da 6. yüzyıldan kalma bir kilise-cami ve bugün bir müze. Başlangıçta MS 4. yüzyılda Büyük Konstantin, ilk yapının küçük kalıntıları veya 5. yüzyılda ondan sonra inşa edilen kalıntılar. Ziyaretçilerin şimdi gördükleri MS 532 ile 537 yılları arasında, İmparator Justinian'ın emriyle Bizans tarzında yükseldi. Ayasofya, Doğu Ortodoks Kilisesi için dini bir merkez olarak hizmet etti, ancak bina 1453'te Sultan II. Mehmed'in yönetiminde Osmanlı Türkleri tarafından fethedildiğinde camiye dönüştürüldü.

Yerebatan Sarnıcı:
Yerebatan Sarnıcı (Yerebatan Sarnıcı) ürkütücü bir yeraltı harikası ve İstanbul'un ayakta kalan en büyük Bizans alanlarından biridir. 336 mermer sütunu (iki tanesi Dan Brown Inferno'yu okuduğunuzu hatırlayacağınız Medusa'nın başını tasvir ediyor) görmek ve yükseltilmiş platformlarını takip edin ve Bizans İmparatoru tarafından inşa edilen bu eski su depolama odasında hala nemi damlayan muhteşem tonozlu tavanları alın MS 532 civarında Justinian.

Simena:
Simena, Türkiye'nin en etkileyici tarihi yerlerinden biridir. Simena bir Haçlı kalesinin kalıntılarının altında oturur ve bazıları M.Ö.4. Yüzyıla kadar uzanan kalıntıların birçoğu, 1.800 yıl önce bir dizi kıyı depreminden bu yana Akdeniz'de kısmen sular altında kalmıştır. Aynı zamanda bir Likya mezarına ev sahipliği yapmaktadır ve yakındaki yamaç boyunca büyük lahitler dağılmıştır.

Sümela Manastırı:
Altındere Milli Parkı'ndaki ormanın içinden dik yolu ve merdiveni kullanın ve sonunda Meryem Ana'ya adanmış bir Bizans manastırı olan Sumela Manastırı'na geleceksiniz. Yaklaşık 300 metre yüksekliğinde saf bir uçurumun uç ucunun üstünde oturuyor. Manastır, MS 4. yüzyılda Theodosius I'in hükümdarlığı sırasında bölgeyi dolaşan iki Atina rahip Barnabas ve Sophronius tarafından kuruldu. Manastır 1923'te faaliyetlerini durdurdu ve daha sonra müzeye dönüştürüldü.

Afrodisyas:
Helenistik ve Roma dönemlerinde, Türkiye'nin güneybatısında bulunan tanrıça Afrodit olarak adlandırılan küçük Aphrodisias kenti, önemli bir mermer kaynağıydı. Taş yakındaki tepelerden taş ocağı haline getirilmiş ve bina cephelerinde ve heykellerde kullanılmak üzere Antik Dünya'nın her yerine gönderilmiştir. Sonuç olarak bir dizi usta heykeltıraş Aphrodisias'ta evlerini yaptı ve çalışmalarının çoğu ortaya çıkarıldı ve yerinde müzede sergileniyor.
Whatsapp Telefon