Türkiye'nin önemli bazı Gölleri

Türkiye'nin önemli bazı Gölleri
Akdeniz bölgesinde yer alan bu göller mükemmel kamp alanları sağlar, ancak bazıları biraz uzaktadır, bu yüzden en kolay ulaşım yolu en yakın şehir merkezinden araba kiralamak ve daha önce yürüyüşe çıkmak, kamp yapmak veya sadece gündüz gezmeye çıkmaktır. Bu yüzden zamanınızı etraftaki büyük şehirden uzakta geçirmeniz için küçük bir liste hazırladık.

Salda Gölü:
Sadece "tuz ve dalgalar olmadan" Turkuaz Rivierası "lezzet mi arıyorsunuz? Neyse ki sizin için, Burdur'da, suyun turkuaz renkleri ve onu çevreleyen beyaz kum tepeleri ile bilinen Salda Gölü oturuyor. Salda Gölü'nü gerçekten özel kılan şey, ne kadar yalıtılmış olduğudur. Turistler, her yıl Antalya plajlarına giderler. Ancak Salda, insan yaşamından çok daha fazla dokunulmaz hissediyor.

Salda bir krater gölüdür ve aslında serinletici soğuk suyunun nedenlerinden biri şok edici derinliktedir - muhtemelen yaklaşık 200 metrede Türkiye'nin en derinidir. Ama insanlar sadece zevkten daha fazla nedenden dolayı yüzüyorlar.

Gölün hidromagnezit mineral yapısı, her türlü dermatolojik hastalık için harikalar yaratır. Tatilciler sedef, kepek ve egzamalarının Salda Gölünde bir hafta sonra ortadan kalktığını ve daha ciddi cilt hastalıklarının mucize tedavilerinin çeşitli raporlarını bıraktıklarını bildiriyorlar.
Gölün bu mineral içeriği, Mars gezegeninde bulunan yüzey göllerine benzer olduğuna inanıldığı için bilim adamları için de ilginç kılıyor.

Eğirdir Gölü:
Şezlonglar, minderler, fasulye torbaları ve şemsiyeler, plaj müdavimlerini çekmek için duşlar ve değişen kabinlere sahip olan bu güneşli göle işaret ediyor. Özel plaj bölgelerinde de sağ sahilde kamp yapabilirsiniz, bu da onu gerçek bir plaj deneyimi haline getirir.
Ancak Eğirdir'in ana cazibe merkezi plajları değil, her yerde tarih. Nis Adası, yaklaşık 2000 yıl öncesine ait kalıntılara sahiptir ve şimdi anakaraya bir dalgakıran boyunca yerleştirilmiş bir yolla erişilebilir. Ayastefanos Kilisesi Bizans'tır ve tek başına görülmeye değerdir.

Adayı erişilebilir kılan dalgakıran bile ilginç. Çünkü bir dalgakıran, geçtikçe suyun bir tarafının dalgalı olduğunu, diğerinin mükemmel sakin olduğunu fark edeceksiniz.

Eğirdir ayrıca M.Ö.4. Yüzyıla tarihlendiği düşünülen bir kaleye sahiptir ve hemen yakınında Isparta'dan getirilen gül kremleri ve gül kokulu sepetler veya güzelleştirme amacıyla veya yemek pişirmede kullanılmak üzere gül suyu bulabilirsiniz.

Gölde, balıkçıların göl kenarı boyunca yakaladığı ve size doğrudan veya yakındaki restoranlara satacağı tatlı su bas, alabalık ve sazan bulunmaktadır. Bas, genellikle sadece Eğirdir'de bulunan bir sosta pişirilir, bu yüzden gittiğinizde özel soslu bas elde ettiğinizden emin olun!

Burdur Gölü:
Kuş gözlemcileri, sizin için tatil etkin noktamız var mı? Burdur bir tuzlu göldür ve özelliklerinden biri, sonuç olarak donmamasıdır. Bu, onu kışın kuş gözlemciliği için mutlak bir cennet yapar ve birçok kuş kış aylarında buraya göç eder.

Yeni başlayanlar için, küresel olarak tehdit altındaki bir tür olan beyaz başlı ördek için dünyanın en önemli yeridir. Ancak diğer birçok yerel kuşa ve en az 10 uluslararası tehlike altında olan türe ev sahipliği yapmaktadır. 1993'ten beri Ramsar Sitesi ve 1994'ten beri Yaban Hayatı Rezervi olmasının nedenleri bunlar.

Tuzlu suları da nadir balıklara ev sahipliği yapar, Burdur diş arabası veya Sureyan killi balığı göle endemiktir ve dünyanın geri kalanında tehlike altındadır. Buna rağmen, balık gölde gelişiyor ve hatta restoranlarda bile mevcut.

Beyşehir Gölü:
Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölüdür ve Türkiye'nin göl bölgesinde bulunan kuş cennetlerinden biridir. Birçok önemli kuş türü bunu her mevsim evlerine dönüştürür ve gölde bulacağınız 33 adanın hepsi farklı türlere sahiptir ve onlara farklı hisler verir. Göl, hem doğal güzelliği hem de vahşi yaşamı korumaya yardımcı olan Beyşehir Milli Parkı ile çevrilidir. Gölün plajları yerel kumla% 100 doğaldır ve ziyaretçiler için kafe, restoran ve piknik bankları vardır.

Eber Gölü:
Eber Gölü, bu bölgedeki diğer güzel göllerin çoğunda olduğu gibi, bir kuş cenneti. 1989 yılında, BirdLife International tarafından "Önemli Kuş Alanı" ilan edildi. Ve göle bir bakış, nedenini görmek için yeterli, neredeyse uzaktan bir çayır gibi görünüyor, içinde sazlıklar var ve kuşların karaya çıkması ve beslenmesi için yüzlerce küçük adacık oluşturuyor.
Kano, Eber Gölünde yüzmekten daha popülerdir, ancak göl çevresinde kano yapmak ve vahşi yaşamı gezmek gerçekten harika bir gün geçirmenizi sağlar.

Akdeniz bölgesindeki bu eşsiz gölleri ziyaret etmek için günlük veya haftalık araç kiralama ihtiyacınız olacaktır, Uygun fiyatlarımız ve yeni model araçlarımız ile Antalya, Belek, Lara, Kemer, Alanya şehirlerinde kaliteli araba kiralama hizmeti sunuyoruz.
Whatsapp Telefon